قرقره یک وسیله‌ای است که در دو لبه آن یک شیار وجود دارد که عموما برای نگهداری کابل یا طناب استفاده می‌شود و علت استفاده از آن کم کردن مقدار نیرویی است که باید برای بلند کردن یک جسم وارد شود و این نیرو معمولا کمتر از وزن جسم است. قرقره که یک ابزار کاربردی است نه تنها در صنعت بلکه در بسیاری از ابزارهایی که ما به صورت مکرر از آن در طی روز استفاده می‌کنیم به کار رفته است، یکی از این وسایل کرکره برقی است که برای حرکت از موتور درب برقی استفاده می‌کند. پس بهتر است با مکانیزم کاری قرقره و انواع قرقره بیشتر آشنا شویم تا بتوانیم مشکلات خود را بهتر حل کنیم.

انواع قرقره

بر حسب نیاز ما می‌توانیم از نوع قرقره ثابت ، متحرک  و یا ترکیب این دو که به قرقره مرکب معروف است استفاده کنیم.

قرقره ثابت

مزیت مکانیکی این قرقره همواره برابر با یک است و فقط با تغییر جهت نیرو به ما کمک می‌کند و مانند اهرم می‌باشد.

قرقره ثابت

قرقره متحرک

این قرقره آزادانه بر روی ریسمان (طناب) جابه‌جا می‌شود. مزیت مکانیکی کامل این قرقره برابر ۲ است. زیرا بازوی محرک (قطر چرخ) همواره دو برابر بازوی مقاوم (شعاع چرخ) است. تصویر زیر نشان دهنده عملکرد قرقره متحرک است.

قرقره متحرک

قرقره مرکب

می‌توانیم قرقره‌ها را باهم ترکیب کنیم که نیروی محرک کمتری نیاز باشد. اگر قرقره متحرکی که وزنه‌ای به آن متصل است را از طریق طناب یا بکسل به یک قرقره ثابت متصل کنیم. نیروی مقاوم به جای دو طناب، میان سه طناب تقسیم می‌شود. با استفاده از قرقره‌های بیشتر، بازهم می‌توان نیروی محرک را کمتر کرد.

قرقره مرکب

آیا با استفاده از دو عدد قرقره اجسام راحت‌تر جابجا می‌شوند؟

ترکیب قرقره ها

هر چقدر تعداد قرقره‌ها افزایش پیدا کند نیروی محرک کمتر شده و اجسام را راحت‌تر می‌توان جابجا کرد اما به این نکته باید توجه کرد که قرقره استفاده شده به کدام یک از این سه نوع قرقره نزدیک‌‌تر است. پس طبق قوانین قرقره ثابت که فقط جهت نیرو را تغییر می‌دهد و مزیت مکانیکی آن همواه یکسان است، اگر از قرقره ثابت برای اجسام استفاده کنیم، فقط جهت نیرو را تغییر داده‌ایم. اما اگر از قرقره مرکب استفاده کنیم قطعا نیروی موردنیاز برای جابجا کردن اجسام متفاوت خواهد بود. در این مطلب با انواع قرقره آشنا شدیم خوشحال می‌شویم اگر نظری دارید در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید.